• بیژن
  • مهر 25, 1399
  • بدون دیدگاه

مطمئنا شما دوستان دامنه های مختلف را در شبکه های اجتماعی و یا دنیای مجازی دیده اید. ما برای تعریف بیشتر و بهتر برای کسانی که در این زمینه آگاهی ندارد آن  را آخرین جزء سمت چپ در یک آدرس اینترنتی تعریف می کنیم. domain ها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن ها را برای شما ذکر می کنیم و ویژگی هر کدام از آن ها را برای شما یادآور می شویم اما قبل از هر چیزی نگاهی به تاریخچه domain می اندازیم.

در سالهای خیلی قبل یا شاید بهتر است بگوییم یک قرن پیش یک  شرکت توانست دامنه ای را با نام تجاری خود ثبت کند از آنجا بود که دامنه به وجود آمد و حدود ده سال بعد از آن استقبال بی نظیری شد و حدود پانزده هزار domain در طی همین ده سال با پسوندهای مختلف به ثبت رسید.

دسته بندی دامنه ها

همه می دانیم ثبت دامنه امروزه با انواع پسوند به ثبت می رسد. با توجه به آمارهای موجود در زمینه ساخت domain در سال2017 بیش از 330 میلیون دامنه در اینترنت به ثبت رسیده است. اگر از صد در صد بخواهیم رتبه بندی کنیم حدود 45 درصد به تعداد domain های فعال به هر سال افزوده می شود. مثلا com. یک دامنه است. domain ها در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند: domain های نوع اول مربوط به domain های سطح بالای عمومی هستند و domain های نوع دوم مربوط به domain های سطح بالا با کد کشوری هستند که فقط برای افراد ساکن در یک کشور تعلق می گیرد.

بالاترین سطح domain ها دامنه اینترنتی است سایر  domainها در دسته زیر domain قرار می گیرند. در حقیقت هر آدرس اینترنتی از دو بخش دامنه و پسوند تشکیل می شود. در واقع همانطور که گفتیم دامنه های اینترنتی همیشه دارای یک پسوند نیز هستند. که این پسوند ها بهتر است با زمینه کسب و کار شما مطابقت داشته باشد. نهادهایی که domain های اینترنتی را ذخیره می کنند ایکان نام دارند که در حالت کلی تر domain ها به سه دسته: domain های مربوط به ارگان ها،سازمانها، domain های کشوری و domain های مربوط به سطح ها.

 دامنه

 Domain ها مانند سایر موارد دارای قوانین مربوط به خود هستند که باید رعایت شود. مثلا حداقل طول domain ها باید 3 باشد و حداکثر آن ها 63، گذاشتن برخی پسوند ها ممنوع است، هنگامی که یک دامنه به ثبت رسید تا زمانی که ایمیل مورد تایید قرار نگرفته نمی توان از domainشخصی خود استفاده کرد. در واقع بهتر است در هنگام ساخت domain ها برای بهتر دیده شدن و جذاب بودن وقت بگذارید و سعی کنید از اسم های کوتاه استفاده کنید که تلفظ آسانی داشته باشند و باید به شدت مراقب باشید که domain شما همانند domain شخص دیگری نباشد.

انواع دامنه

 domain ها انواع مختلفی دارند مانند:.com،net،org و …. که هر یک از این domain ها با پسوند ها دارای ویژگی های مربوط به خود هستند. مثلا net domain بیشتر برای کاربرانی باید مورد استفاده قرار بگیرد که در زمینه شبکه ها فعالیت می کنند و یا org domain معمولا برای سازمان ها و ارگان های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید